Mapa obiektów - Diecezja Gliwicka

punkt

Bojszów
Wszystkich Świętych

punkt

Boronów
NMP Królowej Róż...

punkt

Bytom
Ducha Świętego

punkt

Bytom
Wniebowzięcia NMP

punkt

Cieszowa
Św. Marcina Bisk...

punkt

Gliwice
Katedra Św. Piot...

punkt

Gliwice
Wniebowzięcia NMP

punkt

Gliwice
Wszystkich Świętych

punkt

Gliwice Ostropa
Ducha Świętego

punkt

Gliwice Ostropa
Św. Jerzego

punkt

Karchowice
Św. Katarzyny Al...

punkt

Koszęcin
Trójcy Świętej

punkt

Lubliniec Steblów
Św. Teresy Bened...

punkt

Miasteczko Śląskie
Drewniany kośció...

punkt

Poniszowice
św. Jana Chrzcic...

punkt

Rachowice
Trójcy Świętej

punkt

Sierakowice
Św. Katarzyny Al...

punkt

Sieroty
Wszystkich Świętych

punkt

Smolnica
św. Bartłomieja

punkt

Tarnowskie Góry
Matki Bożej Król...

punkt

Zabrze
Św. Józefa

punkt

Zacharzowice
Św. Wawrzyńca

punkt

Żernica
Św. Michała Arch...

mobile Wersja mobilna
English
Deutsch
Française

Gliwice - Wszystkich Świętych

Dekanat: Gliwice  |  Powiat: miasto Gliwice  |  Gmina: Gliwice  |  Adres: 44-100 Gliwice, Kościelna 4

Początki pierwszej gliwickiej parafii sięgają czasów lokacji miasta, a więc trzeciej ćwierci XIII wieku. Prawo patronatu przysługiwało pierwotnie prawdopodobnie księciu. Miejscowy proboszcz już w średniowieczu pełnił jednocześnie funkcję archiprezbitera, co czyniło Gliwice ważnym ośrodkiem administracji kościelnej we wschodniej części diecezji wrocławskiej. Przy kościele funkcjonowała szkoła, należąca do ważniejszych ośrodków kształcenia na Górnym Śląsku.

Rozwój katolickiego życia kościelnego przerwał w 1430 roku najazd husytów pod wodzą Zygmunta Korybutowicza. Gliwice stały się dla jego wojsk bazą wypadową, z której podejmowano łupieżcze wyprawy, pustoszące sąsiednie okolice Górnego Śląska. Proceder ten zakończyło zajęcie miasta przez księcia Konrada VII oleśnickiego w kwietniu 1431 roku. Wkrótce po tych wydarzeniach, około połowy piętnastego stulecia, przystąpiono do prac budowlanych, które doprowadziły do ukształtowania bryły świątyni w kształcie zbliżonym do obecnego.

Przejawem odrodzenia katolicyzmu po okresie spowodowanych husycką ofensywą niepokojów było także powołanie w roku 1517 przy gliwickiej parafii Bractwa Najświętszego Sakramentu (Bożego Ciała). Skupiało ono miejscową elitę mieszczańską i koncentrowało się na upowszechnianiu kultu eucharystycznego. Znamienne, że konfraternia powstała w roku ogłoszenia słynnych tez przez Marcina Lutra, co postrzegane jest jako początek reformacji. Idee reformacyjne szybko rozprzestrzeniały się na Śląsku, jednak Gliwice zachować miały czysto katolicki charakter. Zgodnie z wydanym w 1587 roku przez biskupa wrocławskiego patentem, do prawa miejskiego nie wolno było przyjmować niekatolików. Wyznaniowa jednolitość gliwickiej społeczności utrzymywała się aż do drugiej połowy XVIII w. Wtedy to, już pod pruskim panowaniem, do miasta przybywać zaczęli ewangelicy.

W międzyczasie świątynię parafialną kilkakrotnie uszkodziły pożary. Ich ofiarą padały elementy wyposażenia. Około 1830 roku kościół poddano gruntownemu remontowi. Renowację przeprowadzono także w latach 1929-1942. W latach 1930-33 kościelna wieża została nadbudowana i opięta pseudoprzyporami, uzyskując obecny kształt.

Galeria

miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka